Kolejne dachy z panelami w Siemianowicach: przedszkola, „Michał” i urząd na Michałkowickiej
Na miejskich budynkach przybywa instalacji, które mają pracować na rachunki samorządu. W Siemianowicach Śląskich trwa realizacja projektu „Słoneczna Gmina – montaż instalacji fotowoltaicznych w infrastrukturze publicznej V – ETAP 1”. Zgodnie z harmonogramem, do września br. panele fotowoltaiczne mają pojawić się na kolejnych obiektach użyteczności publicznej.
Etap 1: przedszkola, sport i urząd
W pierwszej części przedsięwzięcia wykonawcy pracują przy obiektach, które na co dzień odwiedzają setki mieszkańców: dzieci, rodzice, pracownicy i osoby korzystające z miejskiej infrastruktury sportowej. W ramach etapu 1 fotowoltaika zostanie zamontowana na:
- Przedszkolach nr 18 i 19,
- Kompleksie Sportowym „Michał” – jako dwie instalacje na budynku basenu i hali,
- Urzędzie Miasta przy ul. Michałkowickiej 105.
Po uruchomieniu instalacji wskazane obiekty będą mogły wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Łączna moc zaplanowanych systemów to 163 kWp.
| Element inwestycji | Wartość |
|---|---|
| Łączna moc instalacji (etap 1) | 163 kWp |
| Koszt zadania | 545 727,94 zł |
| Pozyskane środki na cały projekt | 1 400 282,54 zł |
| Program finansowania | Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 |
Wartość prac zaplanowanych w ramach tego zadania wynosi 545 727,94 zł. Jednocześnie miasto zabezpieczyło wsparcie zewnętrzne: na realizację całego projektu pozyskano 1 400 282,54 zł z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Do września br. panele fotowoltaiczne pojawią się na dachach kolejnych miejskich placówek, a obiekty zyskają możliwość produkcji własnej energii.
Dagmara Brudek-Schulz
Co dalej? Drugi etap jeszcze w tym roku
Na etapie 1 projekt się nie kończy. Jeszcze w tym roku zaplanowano realizację kolejnej części przedsięwzięcia. Etap 2 obejmie montaż instalacji fotowoltaicznych na następnych miejskich budynkach, w tym placówkach oświatowych i obiektach, z których mieszkańcy korzystają sezonowo.
Lista obiektów przewidzianych do drugiego etapu obejmuje:
- Przedszkole nr 6 i Przedszkole nr 7,
- Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną,
- Kąpielisko „Pszczelnik”,
- Urząd Miasta przy ul. Jana Pawła II 10.
Realizacja „Słonecznej Gminy V” to kolejny krok w kierunku zwiększania udziału energii wytwarzanej na miejscu w miejskich obiektach. Z perspektywy samorządu oznacza to możliwość pokrywania części zapotrzebowania na prąd z własnych źródeł, a dla mieszkańców – modernizację infrastruktury publicznej, z której korzystają na co dzień.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!